Jak získat vitamín D během podzimu a zimy?

Máte pocit, že úměrně tomu, jak se dny během podzimu a zimy krátí, vám ubývá energie a dobré nálady? Důvodem může být nedostatek vitamínu D, který si lidské tělo dokáže samo vytvořit ze slunečních paprsků. Jak získat vitamín D během chladných měsíců, kdy se jeho nedostatek týká většiny české populace?

jak_z__skat_vitam__n_d

Co to je vitamín D a proč je pro naše tělo důležitý?

Vitamín D patří do skupiny vitamínů rozpustných v tucích (spolu s vitamíny A, E a K). Pro ty je typické, že si je lidské tělo dokáže ukládat do svých tkání, a vytvářet si tak určité zásoby. To na jednu stranu znamená, že má organismus možnost ze zásob v případě potřeby čerpat. Na druhou stranu se lze vitamíny rozpustnými v tucích předávkovat, což je stav známý jako hypervitaminóza.

 

V lidském organismu hraje vitamín D důležitou roli při vývoji kostí, a jeho adekvátní příjem by tak měli mít především děti, senioři a těhotné ženy. Dále je vitamín D nepostradatelný pro správné fungování imunity. Působí totiž jako aktivátor části bílých krvinek a dalších složek buněčné imunity, což je pro tělo důležitá součást obrany proti virům, bakteriím a dalším patogenům. Jednoduše řečeno tedy nedostatek vitamínu D způsobuje oslabení obranyschopnosti a zvyšuje náchylnost vůči různým onemocněním. Vzhledem k tomu, že vitamín D podporuje vstřebávání vápníku, má příznivý vliv na správnou činnost svalů včetně toho srdečního.

Jak se může například projevit nedostatek vitamínu D?

 

  • slabost a bolesti ve svalech
  • únavové zlomeniny
  • zvýšená kazivost zubů
  • nespavost a další poruchy spánku
  • nadměrná únava
  • nervové poruchy
  • nervozita, podrážděnost a přecitlivělost
  • celkově špatná nálada a rozpoložení

 

Slunce jako hlavní zdroj vitamínu D

Vitamín D je unikátní v tom, že na rozdíl od jiných vitamínů není jeho hlavním zdrojem strava, ale sluneční paprsky. Součástí slunečního svitu je totiž UVB záření, které v kůži stimuluje syntézu, při které vzniká vitamín D3 (forma vitamínu D) přímo v pokožce. K tomu, aby syntéza v kůži vůbec začala, musí být ovšem pobyt na sluníčku dlouhý alespoň 15 minut a záření musí dosahovat dostatečné intenzity. 

 

Ve slunných měsících je poměrně snadné zajistit tělu dostatek vitamínu D – stačí pravidelně trávit čas venku a pokožku vystavovat slunečnímu záření (samozřejmě s použitím vhodné sluneční ochrany). V období od května do konce září je lidský organismus schopen díky působení UVB záření vytvořit až 90 % z doporučeného množství vitamínu D (pro dospělé osoby 15 – 20 µg, tedy 600 – 800 IU denně). 

Kde brát vitamín D v zimě?

Problém ovšem nastává během podzimu a zimy, kdy je sluneční svit málo intenzivní a chladné počasí navíc nedovoluje pokožku paprskům vystavovat. V měsících, kdy v našich končinách slunce příliš nesvítí, má většina z nás vitamínu D nedostatek. Podle dat Státního zdravotního ústavu získá během zimy ze stravy adekvátní množství vitamínu D pouze 1 % dospělé české populace. Během podzimu a zimy je proto ideální obohatit jídelníček o potraviny, které jsou na tento vitamín bohaté.

Které potraviny obsahují vitamín D?

  • mořské ryby – především ty tučnější jako losos, makrela či tuňák
  • rybí olej
  • mořské plody – krevety, ústřice
  • vaječný žloutek – nejlépe od slepic z volného chovu
  • máslo a margarín
  • houby
  • potraviny obohacené o vitamín D – některé jogurty, margaríny, cereálie atd.

Pro silnou imunitu po celou zimu

Kromě toho, že vitamín D přispívá k udržení zdravých kostí a zubů, podporuje navíc také správnou činnost imunitního systému, což se během podzimu a zimy rozhodně hodí. V měsících, kdy sluníčko příliš nesvítí, není snadné získat dostatek vitamínu D ze stravy. Z potravin jsou na něj nejvíce bohaté ryby a plody z moře, kterých ovšem většina Čechů v jídelníčku rozhodně nemá dostačující množství. 

 

Jednou ze zajímavých možností, jak tělu v během zimy dodat vitamín C, je doplněk stravy Vitamín D3+Zn+Se+Probio Biomedica. Obsahuje jedinečnou kombinaci vitamínu D3, minerálů, probiotik a prebiotik. Správné fungování imunity podpoří jak zmíněný vitamín D3, tak probiotika a prebiotika, která přispívají k rovnováze střevní mikroflóry. Minerální látky selen a zinek mají příznivý vliv na stav kostí, vlasů, nehtů i pokožky, a navíc přispívají k ochraně buněk před předčasným stárnutím. Jedná se tak o vhodný doplněk stravy do zimního období, kdy je třeba posílit obranyschopnost a dopřávat tělu zvýšené množství vitamínu D.