Co způsobuje akné a jak proti němu bojovat

Vědět, co způsobuje akné, je velmi důležité k tomu, abyste mohli s pupínky efektivně bojovat. Proč akné vzniká a jak s nedokonalostmi pleti skoncovat?

 co_zpusobuje_akne_biomedica

Akné je vůbec nejčastější kožní onemocnění, se kterým se potýkají především náctiletí. Zdaleka se ovšem netýká pouze dospívajících – s pupínky a další nedokonalosti pleti související s akné se objevují i u spousty dospělých. Co akné způsobuje, jak vzniká a jak s ním bojovat?

 

Co to je akné a jak vzniká?

V průběhu života se akné projevuje až u 85 % populace, a to většinou ve věku 12 až 24 let. U některých má akné pouze mírné symptomy, někteří se s touto chronickou kožní nemocí ovšem potýkají řadu let a má u nich těžší průběh. Při akné dochází k zánětlivému postižení vlasových folikul a mazových žláz. Nejčastějším příznakem onemocnění jsou tzv. komedony neboli černé tečky, případně zarudlé a na dotek bolestivé pupínky. Nejčastěji se akné tvoří na partiích s vysokým množství mazových žláz, jako je obličej, ramena, záda či hrudník.

 

Akné vzniká, když se póry na kůži ucpou důsledkem zvýšené produkce kožního mazu v kombinaci s odumřelými buňkami. Samotné projevy kožního onemocnění jsou pak způsobeny bakteriemi Propionibacterium acnes, které v mazem ucpaných pórech nacházejí ideální prostředí pro své množení. Na to imunitní systém organismu reaguje stejně jako na jiné druhy infekce: vyvolá zánět, což vede k tomu, že se pupínky naplní hnisem a pokožka v okolí ucpaného póru je červená a bolestivá. Na ucpaném póru se pak vytvoří „zátka“ a objevují se černé tečky, pupínky, nebo dokonce hnisem naplněné cysty. Důvodem, proč se akné týká především teenagerů je, že v pubertě produkuje organismus vlivem hormonálních změn zvýšené množství kožního mazu. A čím je pleť mastnější, tím je náchylnější k akné.

 

Faktory, které akné způsobují

Na vznik akné má vliv více faktorů a většinou jej způsobuje souběžně hned několik z nich. Velkou roli hraje genetika, která ovlivňuje velikost a množství mazových žláz či hladinu a rovnováhu hormonů. Důvodem, proč vzniká akné, mohou být také alergie a potravinové intolerance, stres, kouření, nadměrná konzumace cukru a alkoholu, případně nevyvážený střevní mikrobiom.

 

Komplexní problém se musí řešit komplexně

Vzhledem k tomu, že akné je komplexní problém, na jehož vzniku se podílí řada faktorů, je nejlepší strategií k jeho řešení přistupovat komplexně. Na celkovém zdraví kůže se zajisté pozitivně podepíše vyvážená strava, dostatek spánku a minimum stresu v životě. Dále je vhodné omezit alkohol a kouření. U některých osob může výsev pupínků způsobit i sluneční záření, a tak je především během léta vhodné před ním pokožku adekvátně chránit.

 

Klíčová je ovšem v boji s akné správná péče o pokožku. Ta by měla být zaměřena nejen na zklidnění pupínků a regeneraci pleti, ale také na eliminaci příčin vzniku akné. Sada pro pleť se sklonem k akné od české společnosti Biomedica obsahuje tři produkty, jejichž kombinace je optimální pro péči o aknózní pleť. 

 

Prvním krokem na cestě k pleti bez pupínků je snížení množství mikrobů, kteří akné vyvolávají. Pleťová maska AkneSilver® Mask Biomedica obsahuje stříbro, které likviduje široké spetrum mikrobů způsobujících akné. Skvělým pomocníkem je také AKNEPUR® zásyp Biomedica, který váže přebytečný kožní maz a zároveň z kůže odstraňuje odumřelé buňky. Efektivně tak působí proti dvěma hlavním kožním faktorům, které stojí za tvorbou akné. K okamžitému ošetření již vzniklých pupínků pak poslouží tyčinka AkneOFF® Biomedica. Obsahuje přírodní extrakty s protizánětlivými a antibakteriálními účinky, a podporuje tak regeneraci pokožky. 

 

Kdy jít s akné k lékaři?

Pokud se potýkáte s mírnými až středními projevy akné, mělo by stačit, pokud budete dodržovat výše zmíněná režimová opatření, a zároveň své pokožce dopřejete adekvátní péči. V případě, že se u vás objevují těžší formy akné a dochází například k tvorbě cyst, je nejlepším řešením vyhledat dermatologa, který vám doporučí vhodný postup léčby.