Jak užívat kolagen a co od něj očekávat?

Produkce kolagenu v lidském těle po 25. roce života klesá, což se může projevit například na pleti v podobě prvních vrásek nebo na stavu pojivových tkání. Jak užívat kolagen?

 jak_uz__i__vat_kolagen_a_co_od_ne__j_oc__eka__vat

Kolagen je tělu vlastní aminokyselina, kterou si náš organismus dokáže sám vyrábět. V lidském těle má spoustu důležitých funkcí. Podporuje například normální stav pojivových tkání, udržuje pokožku pružnou a vláčnou a zvyšuje také kvalitu vlasů a nehtů. S přibývajícím věkem ovšem produkce kolagenu v těle klesá. Proč vlastně brát kolagen a jaké účinky můžete od jeho užívání očekávat?

Co to je kolagen?

V lidském těle je kolagen nejvíce zastoupenou bílkovinou – v našem organismu tvoří kolem 30 % všech bílkovinných molekul. Jedná se o látku, která je velmi důležitá například pro normální stav různých tkání. Dá se říct, že kolagen je takovým základním stavebním kamenem všech pojivových tkání v našem těle. Nedostatek kolagenu v organismu se projevuje třeba tím, že se tkáně oslabují, stárnou a degenerují.

 

Mezi hlavní účinky kolagenu patří:

  • podílí se na udržení hydratované a pružné pokožky
  • podílí se na udržení normálního stavu pojivových tkání
  • má pozitivní vliv na vlasy a nehty

Kdo by měl kolagen užívat?

Vzhledem k tomu, že množství kolagenu, které si umí tělo samo vytvořit, se s přibývajícím věkem postupně snižuje, jsou kolagenové doplňky stravy vhodné téměř pro každého. Snížené množství kolagenu začíná být patrné již po 30. až 40. roce života, kdy pokožka postupně ztrácí svou pevnost a objevují se první vrásky. Existují různé způsoby, jak tělu dodat kolagen – například prostřednictvím vhodně zvoleného doplňku stravy.

Jaké množství kolagenu užívat?

Doporučená denní dávka kolagenu závisí na jeho formě a uživateli. Vždy je tedy nezbytné řídit se pokyny k dávkování na konkrétním produktu. Mezi nejčastěji užívané formy kolagenu patří hydrolyzovaný mořský kolagen, který se vyrábí z mořských ryb a obsahuje kolagen typu I., II.  a III. Tekutý doplněk stravy Marine Kolagen Drink obsahuje sodnou sůl kyseliny hyaluronové, tekutý kolagen z mořských ryb typu I, II a III, vitamín C, který přispívá k tvorbě kolagenu, dále zinek pro kosti a pleť, měď pro pojivové tkáně. Pomyslnou třešničkou na dortu tohoto bohatého složení Marine Kolagen Drinku je jeho svěží příchuť exotického ovoce maracuja.

Za jak dlouho se projeví účinky kolagenu?

Otázka, jak dlouho je nutné brát kolagen, než se dostaví první účinky, napadne asi každého, kdo s jeho užíváním chce začít. Zde je tedy nutné uvést na pravou míru, že kolagen je nutné brát dlouhodobě a první výsledky na sobě pocítíte a uvidíte ne dříve než za 4 až 8 týdnů. Ačkoliv tedy výsledky nepřijdou ze dne na den, pravidelné užívání kolagenu stojí za to vyzkoušet.