Proč otékají nohy? 7 tipů co s tím

Oteklé nohy a pocit těžkých a unavených dolních končetin zná stále více lidí, a to především v souvislosti s přibývajícími lety. Příčin, proč otékají nohy, existuje celá řada.

Vzhledem k tomu, že se může jednat o projev spousty chronických a vážných onemocnění, je vždy na místě po důvodu otoků pátrat. Co stojí za otékáním nohou a co můžete udělat pro to, abyste se tohoto nepříjemného stavu zbavili?

 proc___otekaji___nohy

Příčiny otékání nohou

Otok neboli edém je stav, při kterém se ve tkáni nebo orgánu hromadí tekutina. Mezi partie lidského těla, které jsou k otékání mimořádně náchylné, patří dolní končetiny, a to především oblast kotníku a chodidla. Kromě opticky viditelného otoku patří k projevům oteklých nohou pocit únavy, těžkosti a napětí v této partii.

 

Příčin, proč nohy otékají, a to často i u jinak zcela zdravých lidí, existuje poměrně dost. Mezi ty nejběžnější patří přibývající roky, dlouhé sezení nebo stání a teplé letní počasí, kdy se v organismu zpomaluje průtok krve. Dalšími významnými faktory, které za otoky často stojí, je nadměrná konzumace soli, kouření, nadváha a přemíra alkoholu. U žen může otékání dolních končetin souviset s premenstruačním syndromem či těhotenstvím a dále se může jednat o vedlejší účinek léků (např. medikamenty na vysoký tlak, hormonální antikoncepce, léky na cukrovku apod.).

 

Ačkoliv otoky nohou samy o sobě nejsou ve většině případů vážným zdravotním problémem, jejich riziko spočívá v tom, že se může jednat o symptom některých onemocnění. Souviset mohou například s poruchami činnosti srdce, ledvin, jater a štítné žlázy. Provázet mohou také onemocnění žilního a lymfatického systému. Lidé, které otoky trápí opakovaně anebo dlouhodobě, by tak rozhodně měli svůj zdravotní stav konzultovat s lékařem.

 

Co dělat proti otékání nohou?

Otoky nohou mohou být způsobeny celou řadou faktorů, z nichž některé můžeme v rámci svého životního stylu a každodenního fungování ovlivnit. Co můžeme udělat pro omezení otékání nohou?

 

  1. Udržování zdravé hmotnosti – důvodem otoků může být obezita a nadváha. Udržování přiměřené tělesné hmotnosti je tedy vždy na místě.
  2. Pravidelný pohyb – přispívá nejen k dosažení adekvátní tělesné hmotnosti, ale navíc podporuje cirkulaci krve a spoustu dalších tělesných funkcí. V souvislosti s otoky je vhodná zejména cyklistika, procházky či plavání. Vyplatí se do svého režimu zařadit také protahování.
  3. Vyvážený jídelníček – i v tomto případě hraje strava důležitou roli. Pro snížení rizika otoků nohou se doporučuje omezit příjem soli, průmyslově zpracovaných potravin a alkoholu. A naopak jsou ideální potraviny s vysokým obsahem draslíku a vitamínů C a E.
  4. Pitný režim – zní to možná paradoxně, ale dostatečný příjem tekutin je účinnou prevencí proti zadržování vody organismem, což bývá častou příčinou otoků.
  5. Omezení dlouhého stání a sezení – pokud je to možné, měli bychom se i během práce vyhýbat oběma těmto extrémům.
  6. Masírování nohou – masírování má příznivý vliv na krevní oběh, prokrvení a přispívá ke zmírnění nepříjemných pocitů v dolních končetinách. 
  7. Sprchování – rozproudit krevní oběh a navodit příjemný pocit nohám pomůže také  sprchování se střídáním teplé a studené vody.

 

Záležitost, která se týká až poloviny populace

S otoky nohou se někdy v životě setká až každý druhý dospělý. V případě, že se tento nepříjemný stav týká i vás, doporučujeme vám vyzkoušet výše uvedené režimové úpravy. Speciálně pro péči o nohy se sklonem k natékání jsme vyvinuli kosmetický přípravek BIOVENOL krém. Je určen k péči o pokožku unavených nohou, které mají sklon k natékání a žilním problémům. Krém obsahuje účinnou kombinaci 5 éterických olejů (levandule, citronová tráva, borovice, rozmarýn a tea tree) a 4 bylinných extraktů (měsíček, arnika, jalovec a kaštan). Toto bohaté přírodní složení napomáhá prokrvení a osvěžení pokožky nohou. V příjemné vůni krému vyniká především citronová tráva. Unavené nohy si můžete masírovat denně, a to kolikrát potřebujete. Krém se snadno roztírá, krásně se vstřebává a po aplikaci nezanechává pocit mastnoty. Pro podporu účinku krému doporučujeme kombinovat ho s doplňkem stravy BIVENOL micro.

Doplněk stravy BIVENOL micro má formu tablet. Obsahuje mikronizovanou směs diosminu a hesperidinu, rutin, extrakt kaštanu koňského a resveratrol, který působí jako antioxidant a podporuje normální činnost kardiovaskulárního systému.

 

Vždy je ale nutné natékání nohou konzultovat se svým lékařem, který určí konkrétní příčinu a následně i postup léčby.