Meditace před spaním pro začátečníky

V rámci zdravého životního stylu je kromě vyváženého jídelníčku a pravidelného pohybu nesmírně důležitý také kvalitní spánek. V současné uspěchané době se bohužel spousta lidí potýká s problémy s usínáním a dalšími projevy nespavosti. Zklidnit tělo i mysl vám před ulehnutím pomůže meditace před spaním. Jak na to?

meditace_p__ed_span__m_je_skv__l___zp__sob__jak_se_p__ed_ulehnut__m_zklidnit_a_odpoutat_od_my__lenek__kter___v__m_br__n___usnout

Proč je spánek tak důležitý?

Spousta lidí se dnes snaží žít podle zásad zdravého životního stylu. Jeho základem je pestrá strava složená z čerstvých potravin, pravidelný sport a také kvalitní spánek. Zatímco první dva pilíře jsou zcela v našich rukou, třetí je možné ovlivnit jen částečně. Kolem 30–50 % světové dospělé populace se dnes potýká s projevy nespavosti. Na vině je především každodenní stres, příliš času stráveného u obrazovek a přemíra informací, které vstřebáváme. Někteří kvůli neodbytnému toku myšlenek nemohou dlouho usnout, jiní se často budí v noci anebo časně nad ránem. 

 

Problémy se spánkem se projevují primárně nedostatkem energie, podrážděností a zhoršenou náladou během dne, to ale zdaleka není všechno. Právě během spánku probíhá v našem organismu spousta regeneračních procesů, které jsou důležité pro jeho optimální fungování. Z mozku se odplavují toxiny, které se v něm přes den nahromadily a obnovují se fyzické i duševní síly. Kvalitní spánek také snižuje riziko vysokého krevního tlaku, obezity, úzkostí a depresí.

 

Jak meditovat před spaním?

Velmi účinnou relaxační technikou, která vám před ulehnutím do postele pomůže zklidnit tělo i mysl, je meditace. Obrovskou výhodou meditace je, že k jejímu provádění nepotřebujete vůbec žádné vybavení a můžete ji praktikovat kdekoliv a kdykoliv. Jediné, co k meditování potřebujete, je několik minut času a skutečná snaha se uvolnit. K úspěchu vám pomůže mít doma k této činnosti vhodný prostor a také postupná praxe. Čím častěji budete meditovat, tím lépe se vám bude dařit dosáhnout klidu a uvolnění. Ideální je tedy začít co nejdříve!

 

Meditace před spaním v 6 krocích

  1. Jako první si vytvořte prostor pro meditování. Nacházet by se měl ideálně v klidné části bytu či domu.
  2. Posaďte se, nebo si lehněte na zem či na podložku. Polohu pro meditování zvolte podle toho, co je pro vás pohodlnější. Pro meditaci před spánkem je vhodnější poloha vleže.
  3. Zavřete oči a pomalu a zhluboka dýchejte. Snažte se přitom maximálně soustředit na každý výdech a nádech.
  4. Odpoutejte se od jakýchkoliv myšlenek. Pokud se do vaší mysli začnou vkrádat, zaměřte se na své pomalé hluboké dýchání. 
  5. Pokud s meditací začínáte, praktikujte tento postup nejprve jen 3 až 5 minut. Postupem času bude vaše schopnost uniknout svým vlastním myšlenkám lepší a lepší, takže budete schopni v meditačním stavu setrvat klidně 15–20 minut i déle.
  6. Buďte trpěliví a meditaci se věnujte pravidelně, ačkoliv začátky nejsou vůbec jednoduché. K procesu přistupujte bez přehnaných očekávání a uvidíte, že časem se výsledky skutečně dostaví. 

Podpořte spánek silou přírody

Kromě pravidelné meditace si ke zklidnění před spánkem můžete pomoci i silou přírody. Pokud vás někdy po ulehnutí tíží myšlenky na práci, rodinu i další každodenní záležitosti, doporučujeme vám vyzkoušet náš doplněk stravy OPTISEN PREMIUM. Obsahuje pět rostlinných extraktů (z kozlíku lékařského, chmele otáčivého, meduňky lékařské, mučenky letní a eleuterokoku ostnitého). Tento mimořádný komplex přírodních ingrediencí má zklidňující účinky na nervovou soustavu a působí relaxačně. OPTISEN PREMIUM tak napomáhá usínání, zlepšuje kvalitu spánku a navozuje pocit odpočinku po ranním probuzení. Kromě toho má tento doplněk stravy pozitivní účinky na dobrou náladu během celého dne. V případě, že se vás týkají starosti s usínáním, často se budíte a ráno se cítíte unavení a bez energie, vyzkoušejte naše rady pro meditaci pro začátečníky i sílu přírody.