Podpora normální funkčnosti střev pro posílení imunity

Patříte mezi ty, kdo právě teď na podzim zjišťují, jak před blížícím se obdobím chřipek a respiračních onemocnění posílit svou obranyschopnost? Pak byste měli vědět, že důležitou částí  imunitního systému lidského těla jsou střeva. Jak na posílení imunity skrze spokojená střeva?

podpora_norm__ln___funk__nosti_st__ev_pro_pos__len___imunity_

Střeva jako důležitá součást imunity

V rámci lidského těla jsou mimořádně důležitým orgánem střeva, která plní mnoho důležitých funkcí a regulují chod celého organismu. Orgán skládající se z tenkého a tlustého střeva dosahuje u dospělého člověka délky zhruba 7 metrů. V tenkém střevě pokračuje proces trávení, během něhož se složky potravy rozkládají a skrze střevní stěnu se vstřebávají do krevního oběhu. V tlustém střevě probíhá absorpce vitamínů, minerálů a vody. Kromě toho střevům vděčíme za hormonální rovnováhu, krásnou pokožku, psychickou pohodu i odstranění toxinů a odpadních látek z těla.

 

V neposlední řadě jsou střeva nepostradatelná pro správné fungování imunitního systému. Sídlí v nich totiž 80 % všech imunitních buněk, které neustále komunikují se střevními bakteriemi a pracují na správném fungování imunitního systému.

 

Posílení imunity i skrze zdravý mikrobiom

Termínem střevní mikrobiom označujeme soubor mikroorganismů, které naše střeva osidlují. Jedná se o 300 až 500 různých druhů bakterií, z nichž některé jsou pro naše tělo prospěšné či dokonce nezbytné, zatímco jiné jsou zdraví škodlivé. Jednou z hlavních funkcí mikrobiomu je systematická produkce imunitních buněk a proteinů imunoglobulinů neboli protilátek. Imunoglobuliny hrají v rámci imunitního systému velmi důležitou roli: mají za úkol v organismu identifikovat a zneškodnit nežádoucí cizí objekty (tedy viry a bakterie).

 

Prostředí trávicího traktu je velmi složité – zahrnuje biliony bakterií. Ty, které jsou pro organismus prospěšné, pomáhají například s trávením, eliminují infekce, produkují pro tělo nezbytné esenciální látky a podílí se na chemické přeměně některých látek. Nežádoucí bakterie jsou původcem vzniku širokého spektra onemocnění a dalších zdravotních problémů. Aby střeva plnila své funkce správně, měl by v nich panovat optimální poměr mezi „dobrými“ a „špatnými bakteriemi“. Tento stav označujeme jako rovnováhu střevní mikroflóry.

 

Jak se starat o střevní mikrobiom?

Rovnováhu našeho střevního mikrobiomu můžeme do značné míry ovlivnit. Nejdůležitějšími faktory jsou:

 

  • Strava – asi nikoho nepřekvapí, že zásadní vliv na stav střev má strava. Ta by v ideálním případě měla být pestrá a zahrnovat čerstvé (tedy průmyslově nezpracované) potraviny a dostatek vlákniny. Škodí přemíra jednoduchých cukrů, tuků a soli. V případě potravinových alergií či intolerancí je nutné z jídelníčku problematické složky vyloučit.
  • Léky – složení střevního mikrobiomu ovlivňují také některé medikamenty. Jedná se především o antibiotika, jejichž vedlejším účinkem je to, že kromě patogenů likvidují také prospěšné střevní bakterie.
  • Nadměrná hygiena – aby imunita správně fungovala, musí být „vytrénovaná“ tím, že je občas,a v rozumné míře, vystavena bakteriím či virům. Přehnaná hygiena tedy může naší obranyschopnosti uškodit, což se týká především malých dětí.
  • Stres – fungování střev negativně ovlivňuje také stres.
  • Alkohol – rovnováhu ve střevním mikrobiomu narušuje také alkohol, který prospěšné bakterie zabíjí. Alkohol také zvyšuje propustnost střev, což znamená, že skrze narušenou střevní stěnu do těla pronikají nežádoucí látky (bakterie, toxiny, částečně strávené jídlo apod.).

 

Stav vašeho střevního mikrobiomu tedy do značné míry odráží, jakým životním stylem žijete. Správné fungování střev a tím i imunitního systému podpoříte pravidelným sportem, což rozpohybuje pohyb střevní stěny neboli střevní peristaltiku, která může být zpomalená například vlivem stresu. 

 

Ze všeho nejdůležitější je vyvážený a pestrý jídelníček založený především na čerstvých a kvalitních surovinách. Pokud vás trápí oslabená imunita, rozhodně byste měli vynechat alkohol, který zdraví střev rozhodně neprospívá. Na vašem jídelním stole by se naopak měly objevovat potraviny bohaté na probiotické bakterie, které vyživují střevní bakterie a napomáhají jejich množení. K tomu probiotika potlačují růst hnilobných bakterií, čímž pomáhají udržovat křehkou rovnováhu střevní mikroflóry. Probiotika najdete například v jogurtech, kefírech, podmáslí a fermentované zelenině, jako je kysané zelí či nakládané okurky. Skvělým zdrojem probiotik je také fermentovaný čajový nápoj kombucha.

 

K dosažením rovnováhy přispívají probiotika

Není náhoda, že právě na probiotikách jsou založeny také mnohé přípravky na posílení imunity. Vynikajícím pomocníkem při snaze o obnovení střevní mikroflóry je doplněk stravy Vitamín D3+Zn+Se+Probio Biomedica. Každá tableta obsahuje unikátní kombinaci 1 miliardy probiotik Limosilactobacillus reuteri a 120 mg prebiotik inulinu. Prebiotika jsou lidským střevem nestravitelné a nevstřebatelné složky potravin, které podporují růst nebo aktivitu střevní mikroflóry. K tomu je doplněk obohacen o vitamín D3 a minerální látky selen a zinek. Toto jedinečné složení nejenže podporuje normální fungování imunitního systému, ale pozitivně ovlivňuje také stav vlasů a nehtů a přispívá k ochraně buněk před předčasným stárnutím.

 

Kdy probiotika užívat?

Doplněk stravy Vitamín D3+Zn+Se+Probio Biomedica je vhodný ke krátkodobému i dlouhodobému užívání. Doporučujeme jej především, pokud momentálně berete, nebo jste dobrali antibiotika. Dále jej oceníte v období nachlazení a chřipek, protože konzumací obsažených probiotik můžete podpořit zvýšení  obranyschopnosti svého těla. Doplněk stravy Vitamín D3+Zn+Se+Probio Biomedica se vám bude hodit také při cestování do zahraničí, kde poslouží jako prevence proti zažívacím obtížím.